LAJME — March 12, 2018 at 1:11 pm

Kjo është vajza e biznesmenit turk, që vdiq me shoqet e saj nga rrëzimi i aeroplanit (FOTO)

by

Një avion privat turk, me të cilin po udhëtonin një grup femrash të reja, nga Emiratet e Bashkuara Arabe, drejt Stambollit, është rrëzuar të dielën, në mot me shi të dendur, në një rajon malor të Iranit, duke i marrë jetën të gjithë 11 personave në bord, kanë bërë të ditur autoritetet.
Ditë më parë, avioni fatkeq kishte transportuar një grup femrash për një festë beqarie në Dubai, ndërkaq nuk është bërë e qartë se kush ndodhej në avion kur ai është rrëzuar, raporton The Associated Press.

Televizioni shtetëror iranian ka cituar një zëdhënës të organizatës për menaxhimin e emergjencave në vend të ketë thënë se avioni ka goditur një mal, afër Shahr-e Kordit, dhe ka shpërthyer në flakë. Shahr-e Kord ndodhet rreth 370 kilometra në jug të kryeqytetit të Iranit, Teheran, përcjell Gazeta Express.

Zëdhënësi, Mojtaba Khaledi, më pas i ka thënë një portali të televizionit shtetëror se fshatarët lokalë kanë mbërritur në vendin e aksidentit, në Malet Zagros, dhe kanë gjetur vetëm trupa të djegur shumë, dhe asnjë të mbijetuar. Ai ka thënë se testet e ADN’së do të nevojiten për të identifikuar të vdekurit.

Fshatarët kanë thënë se kanë parë flakë duke dalë nga motori i avionit para rrëzimit të tij, sipas një raporti nga agjencia shtetërore iraniane e lajmeve nga fusha e drejtësisë, Mizan.

Avioni është nisur në pasditen e së dielës, dhe ka fluturuar në lartësi prej mbi 10 kilometrash. Pas më pak se një ore, lartësia e fluturimit të tij është rritur shpejt, dhe më pas ka shënuar rënie drastike brenda pak minutash, sipas FlightRadar24, një ueb-sajt që gjurmon fluturimet.

Fluturakja fatkeqe është nisur nga Aeroporti Ndërkombëtar në Sharjah, sipas Autoritetit të Përgjithshëm të Aviacionit Civil, në Emiratet e Bashkuara Arabe. Një kompani private, e cila menaxhon marrëdhëniet me publikun për aeroportin, nga ku vepron kompania ajrore e fluturimeve të lira, Air Arabia, nuk ka pranuar të komentojë. Sharjah është emirati fqinj i Dubait.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*